Det fick vi veta, vi som var med på Ingrid Klefbäcks lilla genomgång av de äldsta husen i byn. Först på plats när marken fördelades och såldes var häradsmålare Peter Lundberg och hans fru född Törngren från Kolstad. På http://kolstadby.se/?p=479 finns lite att läsa om denne häradsmålare. Där står bland annat att en häradsmålare hade landshövdingeämbetets tillstånd att utöva målaryrket inom ett härad. Peter Lundberg målade interiörer i Föra kyrka 1831, Egby kyrka 1835 och i Löts kyrka 1847.
Det gjorde han genom att måla gardiner (!) kring altartavlan och predikstolen. Ingrid visade bilder. En bild från Föra kyrka finns också på ovanstående kostadby-sida.
Paret Lundbergs släktingar bor ännu på marken där de bosatte sig i en gammal kunglig jaktstuga. Detta hus står ännu kvar på Roger och Kristina Lundbergs tomt. Kusinerna Roger Lundberg och Ronny Andersson är alltså ättlingar till Borgehages första invånare.

