Ingrid Klefbäck har varit på möte med Rala (http://www.rala.com/sv/) och ska snart på ett till med Ericsson Local net. Hon har själv tagit på sig att vara ordförande för den nya föreningen som bildats för ge fibernät till bl a Borgehage. Men det behövs fler aktiva med lite specialkompetens:
1. Dels måste en excelfil göras över alla boende i området. I ansökan till länsstyrelsen ska alla boende, både fast- och fritidsboende, redovisas. Vi ska sedan föra in dem som anmäler sig med kontaktuppgifter.
2. Dels en som tar det ekonomiska ansvaret. Det gäller att ha en glasklar budget, inte göra fel med momsen, redovisa rätt till Länsstyrelsen, Jordbruksverket och till de upphandlade företagen.
3. Dels den som kan juridiken. Ansökningarna måste vara mycket tydliga med vad vi vill och inte ha några kryphål, som kan orsaka problem i framtiden. Sedan gäller det att skriva en bra upphandling.
Vem kan åta sig någon av dessa poster eller finns det någon i byarna som är villig att sköta dessa viktiga uppdrag. Det som är bra är att dessa personer behöver inte vara fastboende för det går att sköta med mejlväxling!
Det är svårt att gå vidare om inte dessa poster är besatta när vi ska bilda styrelse. Anmäl intresse till ingrid.klefback@gmail.com.